Két hónap telt el az utolsó beszámolóm óta, és az életünk ez idő
alatt elég jelentősen megváltozott. Teljesen át kellett alakítani a
mindennapokat, mert munkát kaptam egy kávézóban. Csak, hogy egyből belecsapjunk
a közepébe… A French Coffee House nevű kis helyet vezetem, ami a Pompallier
Mission and Printery birtokon van. Ez egy nagyon régi, hosszú történelmet őrző
birtok, így a New Zealand Heritage csoport üzemelteti. Van egy birtok igazgató,
ő a főnököm, egy helyettese, aki a házban lévő kis souvenir boltot vezeti és
én, aki a kávézót. A helyi backpacker vendéglátó munkásokkal szemben itt
mindenki helyi és évek óta itt dolgozik. Pár hete dolgozom, és lassan kezdem
megtanulni a járást. Kávét főzök, sokat sütök, mert a kínálatunk nagy részét mi
készítjük, és közben igyekszem minden kis személyes infót begyűjteni
mindenkiről, hogy minél jobban tudjak lavírozni a főnökség és a kávézóban
dolgozó lányok között. Most elég nyugis a napi menet, de az már nagyon
egyértelmű, hogy nyáron teljes őrület van. Szerencsére minden nap csak 10-3ig
van nyitva a hely, és nem is igazán engedélyezett a túlóra. Minden héten keddtől
szombatig dolgozom, 8tól 4ig. Sajnos sok forrás megy el babysitterre (heti két
napot és két délutánt vannak vele), de legalább vasárnap-hétfőn tudunk együtt
lenni négyen Gergővel. Neki is csendesebb a munka, így mostanában
vasárnaponként itthon van. Ő intézi mind az 5 nap a reggeli menetet, és egész
kedden ketten vannak a Márkkal, ami egészen új kapukat nyitott meg a
kapcsolatukban.
Semmi panaszom nem lehet a munkára, bár még lelkesedni sem
igazán tudok. Mindenki kedves, lehet normálisakat beszélgetni, mindenkinek meg
vannak a maga kis sajátosságai, de nem esik nehezemre bent lenni. Ahogy telnek
a napok egyre többször fordul elő, hogy egyéb kompetenciámat is tudom
használni, így csak türelem kérdése szerintem, hogy találjak majd benne
motivációt. Nyáron egyértelműen kemény menet lesz a people management, a
munkafolyamatok kialakítása, hogy rendszerezetebb legyen, mint tavaly. Még hozzá
kell szoknom az 5 nap munkához, most érezni, hogy az elmúlt egy évben nem
dolgoztam… Na meg előtte sem erőltettem meg magam az irodai munkában, ehhez
képest most 8 órán át állok vagy takarítok, vagy sütök. Kicsit megijesztett a
gerincsérvem az első hét után, de kezd hozzászokni a hátam, és most már nem fáj
szerencsére, csak figyelnem/vigyáznom kell rá. A fiúkat ma először vittem be a
kávézóba amióta dolgozom, mert megígértem nekik, hogy megkóstolhatják a forró
csokit, közben meg petángoztak és nagyon élvezték. Ja és minden héten egyszer Simon
odasétál majd hozzám a suliból egyedül, hogy egy kicsit ketten bandázzunk mielőtt
hazamegyünk.
Olyan iszonyat ügyesen teljesít a suliban, hatalmasat fejlődött.
Elég hektikusan indult szegénynek a tanév. Először is egy 17 fős osztályból
egyszer csak egy 26 fős lett 3 különböző korcsoporttal (kis város-kis suli…). Egy
elég nagy port kavaró, végül nyomozást is eredményező szülői panasz miatt új
tanárt kaptak. Nem volt egyszerű a folyamat – mármint az eljárás – beszéltek a
gyerekekkel, és videóra is vették a jelentős interjúkat (Simonét is) és végül a
suli megvált a tanártól. Sokat kellett beszélgetni Simonnal, hogy helyre
tegyünk mindent. Eleinte bántotta, az egész, de aztán jött az új tanár, Miss Young,
akinek köszönhetően nagyon sok minden változott. Lehet, hogy Simon is mostanra
ért meg rá, de a lényeg, hogy büszkén mutatja, mennyire figyel, hogy szebben
írjon és javult is az írásképe nagyon sokat. Élvezi, hogy végre használhatja a
saját tolltartóját, végre kötelező háziként olvasunk itthon minden nap, és
imádja a különböző témájú projekteket. 2 hétig tanultak a méhekről, most pedig
a maori új év, a Matariki van terítéken. A könyvhéten hatalmas lelkesedéssel
választott maori-angol könyveket és itthon minden nap elmondja a pepeha-ját,
ami a maori bemutatkozó önmagunkról és a környezetünkhöz való kapcsolódásról.
Minden tanár dicséri, ügyes a matekban, és a helyi gyerekekkel együtt van
olvasó csoportban. Egyre többször jutnak itthon eszébe angolul a szavak, ami
egyrészt fantasztikus érzés, másrészt emlékeztet, hogy nincs messze az idő,
amikor figyelmeztetni kell majd, hogy itthon magyarul beszélünk.
Ami még durvább, hogy egyszer csak Márk is elkezdett 1-1
angol szólt mondani észrevétlenül. Spiderman, aki azt mondja, hogy ’stop’, na
meg már tudja, hogy Captain America az angol neve és amikor magyarul számol, a
három-nak elharapja az r hangját, mint angolul kellene. Ezek iszonyat pici
lépéseknek tűnnek 8 hónap itt töltött idő után, de ugyan olyan melegséggel tölt
el, mint Simon lassan hezitálás nélküli angol beszéde. Amennyire jól boldogul
az oviban, annyira aggódok, hogy jövőre nagyon nehéz lesz a sulit megszoknia,
de tudom, hogy még messze van. Bármennyire is iszonyat szófogadatlanok tudnak
lenni, és az esetek nagy százalékában veszekednek egymással, olyan nagyon-nagyon
büszke vagyok mindkettőjükre.
Sok apró változása van az együtt töltött időnek, amiket nem
tudom, hogy vajon a hely hozott magával, vagy a fiúk érésével máshol is
megtörtént-e volna. Nagyon sok zenét hallgatunk. A trambulinban kezdődött, de
most már olyan hosszú a kedvenc zenék listája, hogy itthon és a kocsiban és
hosszú-hosszú playlistet játszunk le a kívánságokból. Ha Gergő jelen van, akkor
visszaszorul a populáris vonal, de a paletta a Hips dont lie-tól a Red Hot-on
át a Blur Song 2-ig terjed. Már nem csak Simon, hanem Márk is kezdi énekelni a
dalszövegeket és még nekem is megengedik, hogy táncoljak, de csak a
trambulinban és a konyhában. Kocsiban szigorúan csöndben és mozdulatlanul
kellene maradnom :-D.
Továbbra is nagyon sokat legózunk együtt, de már Márk is jókat
tud építeni, ha éppen kitartó kedve van. Sokat Hotelezünk (álltalában vitába
torkollik a játék, hogy kié lesz a Liberty), de a kedvencem, hogy Simon kezd
Römizni tanulni. Amikor 4en vagyunk mindig az asztalnál eszünk TV nélkül, de
nagy moziesteket is tartunk, popcornnal és általában Marvel filmekkel. (de egy
ponton túl már nem nézhetjük tovább a filmeket, mert így is hektikusak az
éjszakák…) A rákvadászat láz kicsit alább hagyott (szerencsére), de újra
próbálkozgatunk a horgászattal, láttunk polipot a Long Beachen, így most azt is
keresünk időről időre, na meg a hétvégék felét a foci uralja. Minden szombat
reggel meccs van, hol itt nálunk, hol másik településen. Nagyon szerettem ott
lenni, igazán jó kis meccsek voltak, aranyosak ahogy játszanak, és igazán lelkesen
lehet szurkolni nekik. Mióta dolgozom ezekre sajnos nem tudok elmenni, hiányzik,
hogy lássam, hogyan fejlődik... Miután egyedül vasárnap vagyunk együtt négyen,
így a vasárnapi családi focik kicsit visszaszorultak, és ha van energia akkor
próbálunk valamit programozni.
Egyre nehezebb olyan pár órányira lévő dolgokat keresni,
amiket még nem láttunk, de azért mindig megoldjuk. Az egyik vasárnap mindenképp
barangolni akartunk, így elindultunk délnek, ahol Waipu környéke vonzott
minket. Megnéztük a Gloworm barlangot, ahol a fizetett túrát kihagyva nem
láttunk sok glow wormot (világító parázsférget) de érdekes volt vezetés nélkül
a sötét-vizes barlangban császkálni. Majd átmentünk az óceán partra a Waipu
Cove településre, ahol gyönyörű part, cuki kávézók és aranyos kisváros várja a
hétvégi turistákat. A tengerparton annyi fésűkagyló volt, amennyit egy helyen
még sosem láttam… Kifejezetten nehéz volt nem az összeset felszedni, de annyira
sok volt, hogy vissza kellett fognom magam… És ezzel még nem volt vége, tovább
mentünk Mangawhai Heads felé, ami bár ország szerte ismeretlen, de a helyiek
által nagyon kedvelt part, sokan is voltak. A fiúk itt láttak (Új-Zélandon)
először fekete homokot. Gyönyörű, óriási sziklák, széles homokos part, ameddig
a szem ellát. Nagyon-nagyon szép és különlegesen látvány, ha a környéken laknék,
én is ki jönnék minden hétvégén csak úgy sétálni.
Ugye a bevásárlások sokszor kimozdítanak minket a félszigetről.
Így volt egy hete is, amikor együtt mentünk vasárnap Kerikeribe a szokásos két
heti nagybevásárlásra, és kicsit barangoltunk a környéken. Különösen élvezem az
őszi tájat, ahogy a lombhullató és a virágzó fák váltják egymást. Mindig
megdobban kicsit az otthoni szívem, amikor látok egy őszülő fát, de azonnal
csodálattal tölt el, mikor egy pillanat múlva meg a piros virágok borította
fákat fotózom. Szóval gyönyörködve vezettünk Kerikerin túlra a Perua
félszigetre, ahol az a táj várt minket, amibe beleszerettünk 10 éve. Zöld
dombok, óceánnal a háttérben. Ez az alig egy órányi autózás is annyira fel tud
tölteni, nem lehet ezzel a látvánnyal betelni.
Csak úgy, ahogy továbbra is újra és újra rácsodálkozunk,
hogy milyen gyönyörű helyen élünk. Az ősz beköszöntével egyre több az eső, de
az esővel együtt jönnek a szivárványok. Életemben nem láttam annyi szivárványt,
mint itt az elmúlt 2 hónapban. Duplát, élénket, közelit, az alját, ahol az
arany terem - bármilyen is, mindig egy csoda. Ahogy minden egyes naplemente és
napfelkelte is az. Erről nem is nagyon lehet többet mondani, a képek magukért
beszélnek. A kedvenc reggelek, amikor a csajokkal sikerül összehozni egy
Transzkontinentális video call-t, kimegyek még sötétben a Long Beachre, ahol
szerencsére már f7kor kinyit a kávés kocsi, és miközben a csajokkal beszélgetek,
nézem a napfelkeltét. Jobb lenne velük személyesen beszélni, de azért ez egy
picit kárpótol…
Ezekben a video call-okban és group chateken tudom csak megosztani
a mindennapi életünk nem nagy jelentőséggel bíró, de annál inkább szerethető
momentumait is. Például, hogy számtalan jelmezt készítettem az elmúlt időben…
Iron Man páncél, Amerika Kapitány pajzs (4 db-ot is…) Waita, a sós vizek csillagának
jelmezét, és még egy Batman is becsúszott. Gyűjtöttünk rengeteg pauát, tengeri
sün páncélt, és a már említett izgalmas polip után Gergő meg Már láttak rájára
vadászó cápát is, nagyon-nagyon!!! közel a sziklához, amin álltak. Ez igazán
durva volt… Egyre többet csinálok sushit, amit nagyon-nagyon élvezek, na meg a
pizza tésztánk is szépen lassan fejlődik. Csaptunk egy lángos partyt Gergő
munka csapatának, ami nagyon jó hangulatban telt naplementével, zenével,
borozással, és mindenki lelkesen nyújtotta a maga kis mini lángosát. Gergő szülinapját
is megünnepeltük egy pisztáciás csigával. Most épen olyan hetekben vagyok, hogy
nagyon hiányoznak a baráti beszélgetések. A munka sok mindenben segít,
ugyanakkor az eddig meglévő némi kapcsolódásokat viszont visszaveti… De
mondogatom én magamnak, hogy türelem-türelem, maratont futunk.
Sokat gondolkodunk, hogy mi legyen a hosszú távú terv. Én
nem akarok sokáig itt maradni, ahol dolgozom (majd a nyár után megmondom, hogy
egyáltalán még egy évet bevállalok-e vagy sem), de Gergő sem onnan akar
nyugdíjba mennyi. Egyszer majd a gyerekek is felnőnek kicsit jobban, és nem
fognak üvöltözni meg ugrálni egyfolytában, és nem az életük menedzselése lesz
minden gondolatom. Vannak tervek, egy kis panzió, családi B&B, vagy
ilyesmi, és ezt itt mind el is tudjuk képzelni. Mamának kert, amit gondozhat,
nekünk pedig valami, ami a miénk, és amiből megélünk. De még agyalunk, hiszen
azért ez még messze van…
Most várjuk nagyon mama érkezését és figyelemmel követjük,
hogyan viszonyulunk a jelenlegi Winterless North-hoz - ahogy itt mondják…
Gergő csinált videót az utakról meg pár momentumról!
Még több kép (most különösen nem tudtam válogatni, szóval van mit görgetni:-D):
Itt töltöm az ebédszünetem általában <3
És ilyen képeket kapok reggelente, hogy jól induljon a napom <3
A lános-partyra készülve
És a faszán sikerült mini lángosok
Márknak annyira borzasztó az étrendje h a vajas kenyeret is csak díno formában hajlandó megenni...
Pisztáciás csiga torta 44. szülinapra
Az első home made sushi vacsora
És az alakuló pizzáink!! a kedvencem a kéksajtos-körtés..
És igen, halat is filéztem, amit a Sage séfje fogott és nekünk adta
Makadámia dió gyűjtés a suli udvarán
ez még mindig hihetetlen...
kedvencem, a bunker építés...
Oke Bay-ra is visszamentünk apálykor
Kawakawa ősz...
Kerikeriben nyíltnap volt a tűzoltóállomáson, és mindenképpen meg kellett néznünk
szerencsére nem sűrűn támad hozzá kedve :-D
nem csibész, egy picit sem...
Néha én is kapok egy szobát a bunkerben
ritka pillanatok
a menő csibész :-D
Gergő végre kapott egy wetsuit-ot, így most azon van h tengerisünöket fogjon
a rája, amire a cápa vadászot...
...és a cápa
ez csak a kollekció egy része
Erre a legbüszkébb Simon :-)
Kedvencünk a Fantail. Tavasszal egyáltalán nem láttuk őket, de ősszel jöttek elő, és a fiatalok ahogy gyakorolnak repülni kifejezetten közel repülnek az emberhez
EZ az első négy volt amit hazahoztunk megenni, nem volt benne sok hús, megtanultuk, hogy nagyobbakat kell keresni
Polip barátunk
És Simon ahogy megfogja
A FOCIS MINDENNAPOK:
Az egyik meccsen ő lett a nap játékosa <3
egyszer Gergő is beállt a családi fociba
A VÉGTELEN JELMEZ KÉSZÍTÉS...
Ő Waita, az egyik a kilenc Matariki csillagból. A sós vizek csillaga.
No comments:
Post a Comment