Két hónap telt el az utolsó beszámolóm óta, és az életünk ez idő
alatt elég jelentősen megváltozott. Teljesen át kellett alakítani a
mindennapokat, mert munkát kaptam egy kávézóban. Csak, hogy egyből belecsapjunk
a közepébe… A French Coffee House nevű kis helyet vezetem, ami a Pompallier
Mission and Printery birtokon van. Ez egy nagyon régi, hosszú történelmet őrző
birtok, így a New Zealand Heritage csoport üzemelteti. Van egy birtok igazgató,
ő a főnököm, egy helyettese, aki a házban lévő kis souvenir boltot vezeti és
én, aki a kávézót. A helyi backpacker vendéglátó munkásokkal szemben itt
mindenki helyi és évek óta itt dolgozik. Pár hete dolgozom, és lassan kezdem
megtanulni a járást. Kávét főzök, sokat sütök, mert a kínálatunk nagy részét mi
készítjük, és közben igyekszem minden kis személyes infót begyűjteni
mindenkiről, hogy minél jobban tudjak lavírozni a főnökség és a kávézóban
dolgozó lányok között. Most elég nyugis a napi menet, de az már nagyon
egyértelmű, hogy nyáron teljes őrület van. Szerencsére minden nap csak 10-3ig
van nyitva a hely, és nem is igazán engedélyezett a túlóra. Minden héten keddtől
szombatig dolgozom, 8tól 4ig. Sajnos sok forrás megy el babysitterre (heti két
napot és két délutánt vannak vele), de legalább vasárnap-hétfőn tudunk együtt
lenni négyen Gergővel. Neki is csendesebb a munka, így mostanában
vasárnaponként itthon van. Ő intézi mind az 5 nap a reggeli menetet, és egész
kedden ketten vannak a Márkkal, ami egészen új kapukat nyitott meg a
kapcsolatukban.
Semmi panaszom nem lehet a munkára, bár még lelkesedni sem
igazán tudok. Mindenki kedves, lehet normálisakat beszélgetni, mindenkinek meg
vannak a maga kis sajátosságai, de nem esik nehezemre bent lenni. Ahogy telnek
a napok egyre többször fordul elő, hogy egyéb kompetenciámat is tudom
használni, így csak türelem kérdése szerintem, hogy találjak majd benne
motivációt. Nyáron egyértelműen kemény menet lesz a people management, a
munkafolyamatok kialakítása, hogy rendszerezetebb legyen, mint tavaly. Még hozzá
kell szoknom az 5 nap munkához, most érezni, hogy az elmúlt egy évben nem
dolgoztam… Na meg előtte sem erőltettem meg magam az irodai munkában, ehhez
képest most 8 órán át állok vagy takarítok, vagy sütök. Kicsit megijesztett a
gerincsérvem az első hét után, de kezd hozzászokni a hátam, és most már nem fáj
szerencsére, csak figyelnem/vigyáznom kell rá. A fiúkat ma először vittem be a
kávézóba amióta dolgozom, mert megígértem nekik, hogy megkóstolhatják a forró
csokit, közben meg petángoztak és nagyon élvezték. Ja és minden héten egyszer Simon
odasétál majd hozzám a suliból egyedül, hogy egy kicsit ketten bandázzunk mielőtt
hazamegyünk.
Olyan iszonyat ügyesen teljesít a suliban, hatalmasat fejlődött.
Elég hektikusan indult szegénynek a tanév. Először is egy 17 fős osztályból
egyszer csak egy 26 fős lett 3 különböző korcsoporttal (kis város-kis suli…). Egy
elég nagy port kavaró, végül nyomozást is eredményező szülői panasz miatt új
tanárt kaptak. Nem volt egyszerű a folyamat – mármint az eljárás – beszéltek a
gyerekekkel, és videóra is vették a jelentős interjúkat (Simonét is) és végül a
suli megvált a tanártól. Sokat kellett beszélgetni Simonnal, hogy helyre
tegyünk mindent. Eleinte bántotta, az egész, de aztán jött az új tanár, Miss Young,
akinek köszönhetően nagyon sok minden változott. Lehet, hogy Simon is mostanra
ért meg rá, de a lényeg, hogy büszkén mutatja, mennyire figyel, hogy szebben
írjon és javult is az írásképe nagyon sokat. Élvezi, hogy végre használhatja a
saját tolltartóját, végre kötelező háziként olvasunk itthon minden nap, és
imádja a különböző témájú projekteket. 2 hétig tanultak a méhekről, most pedig
a maori új év, a Matariki van terítéken. A könyvhéten hatalmas lelkesedéssel
választott maori-angol könyveket és itthon minden nap elmondja a pepeha-ját,
ami a maori bemutatkozó önmagunkról és a környezetünkhöz való kapcsolódásról.
Minden tanár dicséri, ügyes a matekban, és a helyi gyerekekkel együtt van
olvasó csoportban. Egyre többször jutnak itthon eszébe angolul a szavak, ami
egyrészt fantasztikus érzés, másrészt emlékeztet, hogy nincs messze az idő,
amikor figyelmeztetni kell majd, hogy itthon magyarul beszélünk.
Ami még durvább, hogy egyszer csak Márk is elkezdett 1-1
angol szólt mondani észrevétlenül. Spiderman, aki azt mondja, hogy ’stop’, na
meg már tudja, hogy Captain America az angol neve és amikor magyarul számol, a
három-nak elharapja az r hangját, mint angolul kellene. Ezek iszonyat pici
lépéseknek tűnnek 8 hónap itt töltött idő után, de ugyan olyan melegséggel tölt
el, mint Simon lassan hezitálás nélküli angol beszéde. Amennyire jól boldogul
az oviban, annyira aggódok, hogy jövőre nagyon nehéz lesz a sulit megszoknia,
de tudom, hogy még messze van. Bármennyire is iszonyat szófogadatlanok tudnak
lenni, és az esetek nagy százalékában veszekednek egymással, olyan nagyon-nagyon
büszke vagyok mindkettőjükre.
Sok apró változása van az együtt töltött időnek, amiket nem
tudom, hogy vajon a hely hozott magával, vagy a fiúk érésével máshol is
megtörtént-e volna. Nagyon sok zenét hallgatunk. A trambulinban kezdődött, de
most már olyan hosszú a kedvenc zenék listája, hogy itthon és a kocsiban és
hosszú-hosszú playlistet játszunk le a kívánságokból. Ha Gergő jelen van, akkor
visszaszorul a populáris vonal, de a paletta a Hips dont lie-tól a Red Hot-on
át a Blur Song 2-ig terjed. Már nem csak Simon, hanem Márk is kezdi énekelni a
dalszövegeket és még nekem is megengedik, hogy táncoljak, de csak a
trambulinban és a konyhában. Kocsiban szigorúan csöndben és mozdulatlanul
kellene maradnom :-D.
Továbbra is nagyon sokat legózunk együtt, de már Márk is jókat
tud építeni, ha éppen kitartó kedve van. Sokat Hotelezünk (álltalában vitába
torkollik a játék, hogy kié lesz a Liberty), de a kedvencem, hogy Simon kezd
Römizni tanulni. Amikor 4en vagyunk mindig az asztalnál eszünk TV nélkül, de
nagy moziesteket is tartunk, popcornnal és általában Marvel filmekkel. (de egy
ponton túl már nem nézhetjük tovább a filmeket, mert így is hektikusak az
éjszakák…) A rákvadászat láz kicsit alább hagyott (szerencsére), de újra
próbálkozgatunk a horgászattal, láttunk polipot a Long Beachen, így most azt is
keresünk időről időre, na meg a hétvégék felét a foci uralja. Minden szombat
reggel meccs van, hol itt nálunk, hol másik településen. Nagyon szerettem ott
lenni, igazán jó kis meccsek voltak, aranyosak ahogy játszanak, és igazán lelkesen
lehet szurkolni nekik. Mióta dolgozom ezekre sajnos nem tudok elmenni, hiányzik,
hogy lássam, hogyan fejlődik... Miután egyedül vasárnap vagyunk együtt négyen,
így a vasárnapi családi focik kicsit visszaszorultak, és ha van energia akkor
próbálunk valamit programozni.
Egyre nehezebb olyan pár órányira lévő dolgokat keresni,
amiket még nem láttunk, de azért mindig megoldjuk. Az egyik vasárnap mindenképp
barangolni akartunk, így elindultunk délnek, ahol Waipu környéke vonzott
minket. Megnéztük a Gloworm barlangot, ahol a fizetett túrát kihagyva nem
láttunk sok glow wormot (világító parázsférget) de érdekes volt vezetés nélkül
a sötét-vizes barlangban császkálni. Majd átmentünk az óceán partra a Waipu
Cove településre, ahol gyönyörű part, cuki kávézók és aranyos kisváros várja a
hétvégi turistákat. A tengerparton annyi fésűkagyló volt, amennyit egy helyen
még sosem láttam… Kifejezetten nehéz volt nem az összeset felszedni, de annyira
sok volt, hogy vissza kellett fognom magam… És ezzel még nem volt vége, tovább
mentünk Mangawhai Heads felé, ami bár ország szerte ismeretlen, de a helyiek
által nagyon kedvelt part, sokan is voltak. A fiúk itt láttak (Új-Zélandon)
először fekete homokot. Gyönyörű, óriási sziklák, széles homokos part, ameddig
a szem ellát. Nagyon-nagyon szép és különlegesen látvány, ha a környéken laknék,
én is ki jönnék minden hétvégén csak úgy sétálni.
Ugye a bevásárlások sokszor kimozdítanak minket a félszigetről.
Így volt egy hete is, amikor együtt mentünk vasárnap Kerikeribe a szokásos két
heti nagybevásárlásra, és kicsit barangoltunk a környéken. Különösen élvezem az
őszi tájat, ahogy a lombhullató és a virágzó fák váltják egymást. Mindig
megdobban kicsit az otthoni szívem, amikor látok egy őszülő fát, de azonnal
csodálattal tölt el, mikor egy pillanat múlva meg a piros virágok borította
fákat fotózom. Szóval gyönyörködve vezettünk Kerikerin túlra a Perua
félszigetre, ahol az a táj várt minket, amibe beleszerettünk 10 éve. Zöld
dombok, óceánnal a háttérben. Ez az alig egy órányi autózás is annyira fel tud
tölteni, nem lehet ezzel a látvánnyal betelni.
Csak úgy, ahogy továbbra is újra és újra rácsodálkozunk,
hogy milyen gyönyörű helyen élünk. Az ősz beköszöntével egyre több az eső, de
az esővel együtt jönnek a szivárványok. Életemben nem láttam annyi szivárványt,
mint itt az elmúlt 2 hónapban. Duplát, élénket, közelit, az alját, ahol az
arany terem - bármilyen is, mindig egy csoda. Ahogy minden egyes naplemente és
napfelkelte is az. Erről nem is nagyon lehet többet mondani, a képek magukért
beszélnek. A kedvenc reggelek, amikor a csajokkal sikerül összehozni egy
Transzkontinentális video call-t, kimegyek még sötétben a Long Beachre, ahol
szerencsére már f7kor kinyit a kávés kocsi, és miközben a csajokkal beszélgetek,
nézem a napfelkeltét. Jobb lenne velük személyesen beszélni, de azért ez egy
picit kárpótol…
Ezekben a video call-okban és group chateken tudom csak megosztani
a mindennapi életünk nem nagy jelentőséggel bíró, de annál inkább szerethető
momentumait is. Például, hogy számtalan jelmezt készítettem az elmúlt időben…
Iron Man páncél, Amerika Kapitány pajzs (4 db-ot is…) Waita, a sós vizek csillagának
jelmezét, és még egy Batman is becsúszott. Gyűjtöttünk rengeteg pauát, tengeri
sün páncélt, és a már említett izgalmas polip után Gergő meg Már láttak rájára
vadászó cápát is, nagyon-nagyon!!! közel a sziklához, amin álltak. Ez igazán
durva volt… Egyre többet csinálok sushit, amit nagyon-nagyon élvezek, na meg a
pizza tésztánk is szépen lassan fejlődik. Csaptunk egy lángos partyt Gergő
munka csapatának, ami nagyon jó hangulatban telt naplementével, zenével,
borozással, és mindenki lelkesen nyújtotta a maga kis mini lángosát. Gergő szülinapját
is megünnepeltük egy pisztáciás csigával. Most épen olyan hetekben vagyok, hogy
nagyon hiányoznak a baráti beszélgetések. A munka sok mindenben segít,
ugyanakkor az eddig meglévő némi kapcsolódásokat viszont visszaveti… De
mondogatom én magamnak, hogy türelem-türelem, maratont futunk.
Sokat gondolkodunk, hogy mi legyen a hosszú távú terv. Én
nem akarok sokáig itt maradni, ahol dolgozom (majd a nyár után megmondom, hogy
egyáltalán még egy évet bevállalok-e vagy sem), de Gergő sem onnan akar
nyugdíjba mennyi. Egyszer majd a gyerekek is felnőnek kicsit jobban, és nem
fognak üvöltözni meg ugrálni egyfolytában, és nem az életük menedzselése lesz
minden gondolatom. Vannak tervek, egy kis panzió, családi B&B, vagy
ilyesmi, és ezt itt mind el is tudjuk képzelni. Mamának kert, amit gondozhat,
nekünk pedig valami, ami a miénk, és amiből megélünk. De még agyalunk, hiszen
azért ez még messze van…
Most várjuk nagyon mama érkezését és figyelemmel követjük,
hogyan viszonyulunk a jelenlegi Winterless North-hoz - ahogy itt mondják…
Gergő csinált videót az utakról meg pár momentumról!
Még több kép (most különösen nem tudtam válogatni, szóval van mit görgetni:-D):
Várjuk a Fijiről érkező ciklont, az étterem bezárt, így
négyen a kanapén kuckózva moziestét tartunk, Iron Man 2-őt nézünk. Kopog az eső
a tetőn, rángatja a szél a kéményünket, de a narancssárga naplemente így is
gyönyörű. Azt túlzás mondani, hogy a 10 méteres hullámok és a riasztás
mindennapos dolgok itt, de azért a helyiek nem most látnak ilyet először, szóval
ezentúl a mi életünknek is része lesz.
Kezdenek a hétköznapok valóban hétköznapok lenni, minden
szépségével és nyugalmával együtt. Még csak két hónap telt el mióta mama
hazament és elkezdődött a suli, mégis olyan hosszúnak tűnik, és nem is telt
unalmasan.
Az egyik legnagyobb változás, hogy lett egy segítségem. Mármint
az kérdéses, hogy mennyire segítség, mert nem a babysitterek gyöngye, de el
tudtam kezdeni dolgozni. Egyelőre másik munka híján - amit keresgélek én
folyamatosan - a Sage-ben dolgozom, heti 2-3 napot, ami tökéletes arra, hogy
kiszakadjak otthonról egy kicsit, emberek közt legyek és egy kis színt hozzon a
hetekbe. Mindeközben Nik van Márkkal (Simon meg suliban), vagy inkább azt mondanám,
hogy elvannak. Ő egy helyi fiatal kiwi csaj, ismeri sok másik anyuka is és
mindenki nagy sóhajjal reagál a hírre. Már látom én is, hogy miért is, valóban
kupit hagy, telefonozik, és nem nagyon próbálkozik szórakoztatni a fiúkat, de
arra tökéletes, hogy elkezdtük Márk leválasztását rólam és egy kicsit
fellélegezhettem. A Russellben potenciálisan nyitó oviról lemondtunk, és Márkot
beírattuk az Opua oviba, ami ugyan a komp másik oldalán van, de még így is
olcsóbb, mintha ugyanezt az időt a semmittevő babysitterrel töltené.
Szóval az Ovi. De inkább hívjuk napközinek. 25 gyerek lehet
max, egészen a pár hónapostól a 4 évesig. Erre 5 felnőtt van, és ők csinálnak
mindent. Forgóban vannak beosztva, ki a kertbe, ki a kicsikhez stb. Így mikor
az első nap mondtam, hogy szerintem kellene majd egy felnőtt, akihez Márk
jobban el kezd kötődni, húzták a szájukat, mert ez itt nem így működik. De
második nap reggelére már egyet értettek velem :-D. Mint ahogy plüsst sem
vihetnek be a gyerekek, de hamar belátták, hogy igen csak nagy segítség lenne,
ha eleinte ott lehetne vele a bálnája…
Úgy alakul a beszokás, ahogy vártam. Márk ellenkezik, senkit
sem szeret, én meg ne menjek el. Az elköszönések nehezek lesznek, de meg fogja
szokni, a szabályokat már érti, csak a többi gyereket kell megszoknia. Heti 3
napot lesz ott (amúgy is csak 4 napig van nyitva) és amíg nincs rendes munkám
addig a három nap is elég. Így csökken a babysitterrel töltött idő, meg a
kiadás is. Már csak rendes munkát kellene találnom, és akkor tényleg minden a
megfelelő sínen lenne.
Ameddig ezen dolgozom, addig szórakoztatom magam a torta
sütéssel. Végre rávettem magam, hogy csináljak egy FB és Insta oldalt a
tortáimnak, Hedon Cakes lett a neve. És képzeljétek már sütöttem összesen 4
tortát rendelésre, és egyet a suli tombolájára is. Mindegyik nagyon jól
sikerült, de utóbbival nagyon betaláltam, azóta minden tanár nagyon kedvel és
mosolyogva nagyot köszön. Nagyon sokan látták, hogy én csináltam, szóval
abszolút megérte a munka. Márciusban nagyon beindult ez a biznisznek nem
nevezhető szórakozás, de most megint csend van... Pénzt nem nagyon fogok vele
keresni, elég drágák az alapanyagok és sok pénz kéne elkérnem, hogy megérje,
amit az itteni spúrok meg nem fizetnek meg... De attól még élvezem, és azt is,
hogy végre egy helyen van az összes képem :-)
A barátkozás itt még mindig kemény dió, de igyekszem. Nem rég
volt egy csajos estém, és jövőhét vasárnap is átmegyek bandázni egy anyukához.
Az a pár ember, akivel eddig úgy érzem tudok beszélgetni egyik sem vérbeli
kiwi.Ez sokat elmond. De kevésbé érzem
magam magányosnak vagy elszigeteltnek és jól esik a munkahelyen is dumálni másokkal.
Ezek az apró dolgok mind segítenek. De természetesen hiányzik az a kapcsolat,
amit otthon van az embereimmel, és most, hogy 10 óra az időeltolódás különösen
nehéz összehozni normális, hosszú beszélgetéseket online. De majd ezt is
megoldjuk....
Simon ennél sokkal ügyesebb. Márciusban béke volt suli
fronton, nem mesélt rossz élményeket, és a szemeszter végén a tanára is nagyon
megdicsérte. Továbbra is tombol a foci láz, és iszonyat jó látni mennyit fejlődött.
Minden szombaton és vasárnap a foci pályán töltjük a délelőttöt. Az egyik
osztálytársát mindig kihozza az apukája a bátyával együtt, és így 4en szoktak
focizni szombatonként, vasárnaponként meg családi foci van, csomó gyerek és
felnőtt együtt játszik meccset. És tényleg nagyon ügyes Simon, nagyon meg
szokták dicsérni, és ő majdnem az egyedüli gyerek, aki végig bírja a meccset és
nem szállingózik át a játszótérre. Elindult a suli utáni foci club is, így
elkerülhetetlen volt, hogy kapjon rendes foci cipőt és sípcsont védőt, így már
nagyon menőn is néz ki. Mindig a magyar mezében focizik, mi meg büszkén
drukkolunk neki.
Foci után, és amúgy minden nap, bármikor a legfőbb vágy a
rákvadászat. Kb. egy hónapja tart, már minden partszakasz minden szikláján
tudjuk hol rejtőznek a rákok. Először hetekig csak bottal piszkálták őket,
aztán csináltunk egy eszközt, amivel ki tudjuk őket húzni a szűk résekből, és ez
egészen más szintre emelte a rák vadászatot. Nem mondom, hogy nem kezdem unni
ezt a bulit, de az nagy móka volt, mikor először fogtak ki rákot, főleg amikor
itthon bele kellett varázsolnunk őket egy kis dobozba, amiben beraktuk őket a
fagyóba, hogy elaludjanak mielőtt megfőzzük őket. Szegények elszaladtak, a
konyhában kergettük őket csipesszel, sikongatva :-D. Elmagyaráztuk nekik, hogy
csak akkor ér őket kifogni, ha meg is esszük, különben csak cél nélkül kínzás
az egész.
Mindig próbálunk kicsit utazni is, ha az idő engedi, így
márciusban is volt egy egész nap amikor a környéken barangoltunk. Átmentünk a
nyugati partra, homokdűnéket néztünk, átautóztunk Waipoua Kauri erdőn és láttuk
Tane Mahutát, a világ legnagyobb kauri fáját. Hatalmas méreteit abszolút nem
adják vissza a képek, 45 méter magas, 15 méter törzsének kerülete és bőven több
mint ezer éves. Csak ez az egy fa is megéri a kitérőt, de az egész erdőn
átvezető út nagyon gyönyörű. Az út célja a Kai Iwi Lakes volt, ami 3 tó
együttese, de igazából csak az egyik híres vakító fehér homokjáról. A tavak egy
régi dűnerendszerben alakultak ki. A szél és az eső kimosta a sötétebb
ásványokat, és főleg a világos kvarc maradt, ennek köszönhető a fehér homok.
Mivel dűnék közt jöttek létre, a meder nem lapos, hanem meredek, és nincs folyó,
ami hozza a hordalékot, így megmarad a mélysége. Egészen sokáig be lehet sétálni,
aztán egyszer csak a combig érő vízből be tudsz ugrani a mélységbe. Tényleg
egészen különleges látvány.
Nagyon hasznos és egyben szuper jó program, amikor lemegyünk
Whangerei-be bevásárolni a Pak N’Save-be, ami sokkal, de sokkal olcsóbb, mint
bármi a környékünkön, és ha már ott vagyunk körbe is nézünk. Egy folyó
torkolatban van a város, nagyon hangulatos kis központtal, hatalmas Hundertwasser
házzal, szép épületekkel és szuper jó játszótérrel. Amit nem rég fedeztünk fel,
hogy a játszótér mellett van egy mechanikus hatalmas óraszerkezet, amit imádunk
figyelni a srácokkal. Vízesést is néztünk már a városban, és leutóbb a part
menti hosszabb úton haladtunk, így ismét megnéztük régi kedvencünket, a Whale
Bayt. Gyönyörű a part messziről is, közelről is, jó sziklás, így gondoltuk tökéletes
lesz rákvadászatra. Azt nem nagyon találtunk, de észrevettem egy kis sziklák közti
medencében egy polipot. Iszonyat menő volt ilyet látni nem akváriumban, ez volt
mindannyiunknak az első. Jó lett volna még többet utazni mielőtt beköszönt a
tél, a szünetre terveztünk egy nagyobbat, de hát a ciklon…
Most éppen tart az őszi szünet vagy mi. Vége az első
szemeszternek a suliban, így április 2-20ig otthon vannak a gyerekek. Ahogy
otthon húsvétkor minden erejével dübörög a tavasz, úgy itt egyre gyarapodnak az
esős napot, és a hideg éjszakák. De mivel minden suliban ilyenkor van a szünet,
így végre Gáborék el tudtak hozzánk látogatni Hamiltonból. Gergő gyerekkori barátja,
felesége Kate, aki itt született és 2 hasonló korabeli gyerekük van. Nagyon
sokat segítettek mikor 10 éve itt voltunk, és bár ritkán tudunk találkozni, de
mindig olyan jó velük. Szóval velünk töltötték a húsvétot, így extrán izgatott
voltam, hogy megpróbáljak a mamák nyomdokaiba lépni az ünnepi ebédet illetően.
A Sage séfje segített csülköt rendelni, de csak remélhettük, hogy kb
megközelítő lesz ahhoz, amit otthon szoktunk enni. Itt nincs hatalmas sertés
fogyasztás, és sokszor egészen máshogy vágják/kezelik a húsokat. De
szerencsénkre, 4-5 óra főzés után pont ugyan olyan szuper lett, mint otthon
szokott lenni. Volt a számomra kihagyhatatlan majonézes kukorica (én csak ezt
eszem a sonka mellé) és a Vas-megyei fiúknak pedig tökmagolajos krumpli saláta.
Ismét neki ugrottam a kalácsnak, ami minden lett csak nem kalács, de Simon
hatalmas örömmel ette, szóval nagy mosolyok közt telt a húsvéti ebéd. Volt
csoki tojás keresés is - mivel szakadt az eső a lakásba tojta a nyuszi a sok
finomságot, de a gyerekek ugyanolyan izgatottsággal rohangáltak körbe, őket egy
percre sem zavarta, hogy nem a bokor alatt, hanem a Hot wheels sárkány szájában
találják meg a tojást. Nagyon jól kijöttek a srácok, Simon élvezte, hogy tud
kivel játszani, és a végére Márk is megszokta őket, hagyta, hogy Erzsi tanítsa angolra,
vagy egy órát mellette ült és ismételgette a szavakat. Kicsit se volt fárasztó
vagy túl sok, hogy 8an voltunk a lakásban, olyan családias érzete volt az egész
ünnepnek. Nagyon jól esett.
Amióta elkezdtem írni, már másnap van, úgy tűnik a ciklon
központja elkerült minket, máshol nagyobb pusztítást hagyott. Még egy hét van
hátra a szünetből. Már újra csak 5 napot van nyitva az étterem, így holnap
végre 4en leszünk 2napot, aztán újra ovi látogatás, pénteken meló és vasárnap
csajos este. És utána indul is a második szemeszter…
Ott tartottunk, hogy egy héten belül megjött mama, Simonnak
szülinapja volt és a karácsony is elérkezett: így indult a nyári szünet. Ami
otthon a pokrócban begubózás, vörösbor iszogatás, télikabátok és kesztyűk
időszaka, az itt a strandok, kirándulások és fagyik ideje.
6 hétig tart a nyári szünet (anyukák, ne hüledezzetek, hogy
mennyivel könnyebb 1,5 hónapot kitölteni, mint 2,5-et, a különbözetet itt is
megkapjuk csak évközben 3x18 nap szünettel…), aminek az első két hete
észrevétlenül röppent el karácsony után. Az esősebb vagy kevésbé strandolós
napokat legózással, én számfestővel és az új játékokkal töltöttük, és ha az idő
engedte, felfedeztünk mindent újra mamával a környéken. Jézuska hozott a fiúknak
egy nagy trambulint, az nagy kedvenc lett. Aztán a január a meleget is meghozta
a helyi nagy turizmus dömpinggel együtt. Az eddig csendes, nyugodt kis Russellünk
felpezsdült, tele lettek a parkoló helyek és ellepték a várost a turisták.
Amikor csak tehettük mentünk a strandra, a Long Beach lett a törzshelyünk. Jeges
kávék, rákolló keresés, labdázás, snorkelezés, és egy szerencsés rája les, így
teltek a mindennapok. Mikor Gergő szabin volt akkor horgászni is eljutottunk
párszor, ugyanis a jézuska azt is hozott a fiúknak. Hát a büszkeségüket nem
sértve inkább nem számolok be a sikerességről, még van hova fejlődni… :-D
Nagyon vártuk a két napos Farnorth túránkat, amiről már be
is számoltam. Annyira jó volt utazni, hogy egy napig agyaltam és számolgattam,
hogy a köv szabad hétfő-kedden, amíg még itt van mama, hova mehetnénk el… Még jó,
hogy a nagy tervem, Coromandel túl messzinek bizonyult, ugyanis Ausztrália után
Új-Zélandot is elérte egy nagy ciklon, aminek köszönhetően 4 nap alatt annyi
eső esett lett, mint 4 hónap alatt kéne. Így leírva is sok, de mégsem hangzik
annyira drámainak mint, amilyen volt itt az északi szigeten. Mi szerencsések
vagyunk, egy dombtetőn lakunk, így nem érhetett minket baj, de rengeteg helyen
kiáradtak a folyók, víz alá kerültek települések, útszakaszok, földcsuszamlások
taroltak le kempingeket, életeket is követelve. A 4 nap esőből volt egy nap,
amikor reggeltől estig, ugyanolyan iszonyatos intenzitással esett az eső. A
papírvékony faházban amúgy is minden szél és eső hangos, de az egész napos
vízözön nem csak iszonyat zajjal jár, de félelmetes is. Valahogy itt érezni, hogy
milyen pusztító ereje tud lenni a természetnek.
Egy hét erejéig szerencsére még visszatért kicsit a nyár
mielőtt mamától el kellett volna köszönnünk. Valahogy az utolsó 1-2 hét sokkal
gyorsabban telt el, mint az eleje. Megnéztük végre Russell kisebb túraútvonalait
is. A Flagstaff Hill Historic Reserve a város feletti dombon van, a Waitangi
szerződés megkötésekor itt húzták fel először az egyesül törzsek zászlaját.
Nagyon jó kilátás van innen a városra, lehet látni a kikötőt, Simon suliját és
minden utcát, amiken mindennap járunk. Felsétáltunk a Big Chair-hez is, ami szó
szerint egy hatalmas fa szék, gyönyörű kilátással. Ebben az volt a legjobb,
hogy Márk is teljesített a kb 40-50perces túrát Gergő nélkül, aki nem volt ott,
hogy cipelje. Szóval nagyon büszkék voltunk rá :-D
Január végén sokat készültünk Márk szülinapjára is.
Kérésének megfelelően itthon tartottuk a bulit, és csak két vendéget hívhattam meg
:-D. Egyelőre nem nagy társasági lény szegényem, de elfogadta a vendéglistámat,
ami igazából minden olyan ember és család, akikkel kicsit jobban
megismerkedtünk az elmúlt hónapokban. Természetesen pókember témában kellett
mozognom, így miután levittük az összes asztalunkat és székünket a kertbe,
felkerültek a piros-kék lufik és beüzemeltük a karácsonyra kapott pizza kemencénket
is. Nagyon jó érzés volt, hogy ennyi ember eljött a kedvünkért, és hogy nagyon
baráti hangulatban telt. Márk a mai napig emlegeti, hogy milyen jó volt a
szülinapja…
Mama gépe csütörtök este szállt fel Aucklandből. Aznap
délelőtt még strandoltuk egyet, hogy elbúcsúzzon a Long Beachtől, majd ebéd
után felkerekedtünk Auckland felé. Útközben Orewa Beachen tartottunk egy fagyinyi
megállót. Ez már Aucklandhez közel van, sokan ingáznak innen, iszonyatosan
teleépített az egész környék, hatalmas lakóparkokkal. Nagyon nyaraló város érzete
volt, rengeteg emberrel, sok-sok szolgáltatóval. Amikor anno, 10 éve átmentünk
a városon a part mentén, nagyon nem ez az élmény maradt meg…
Innen egyből a reptérre mentünk, hogy mama jó helyre tudjon
becheckolni. Nehéz volt hat hét után elköszönni. Olyan könnyű volt az együtt
töltött idő. Nyilván nagyon nagy segítség volt a mindennapi teendőkben, hogy
nem egyedül kellett az összes étkezésről, mosásról, takarításról gondoskodnom,
de ennél sokkal többet jelentett, hogy a magányomat is megszüntette. Engedtem,
hogy erre a 6 hétre hatalmába kerítsen az a segítség és könnyítés, ami tudtam,
hogy csak egy ideig tart, és mindemellett nagyon jó volt újra együtt lenni. Szóval
hálás vagyok, hogy ez neki és nekem sosem volt gond, és olyan kapcsolatunk van,
nem csak velem hanem Gergővel meg a fiúkkal is, hogy még egy lakásban sem gond a
6 hét folyamatos együtt töltött idő. Szóval Simonnal megkönnyeztük a búcsút
Aucklandben…
Gondoltam másnap legyen valami figyelem elterelés, így
elmentünk a Sea Life-ba, ami Auckland Mission Bay kerületében van. Nagyon-nagyon
tetszett a környék, mint kiderült, az egyik legdrágább környéke a városnak, jól
kinéztem magamnak :-D. De bármennyire is nagyon tetszett, nem éreztem azt, hogy
le akarnám erre cserélni a kissé eldugodtabb, csendesebb kisvárosi életet.
Szóval SEA LIFE Kelly Tarlton's Aquarium. Kb másfélszer akkora,
mint otthon a Tropicarium. Gergő kételkedett, hogy megéri-e, nem-e túl
lepukkant-e, de nagyon nem bántam meg, hogy elmentünk. Amit én a legjobban
vártam: itt van a déli félteke legnagyobb szubantarktiszi pingvinkolóniája és
itt működik Új-Zéland egyetlen Teknősmentő Központja is. Több fajta cápa,
hatalmas ráják, sok-sok teknős, és rengeteg egyéb tengeri állat. Nagyon-nagyon
jó volt, és a figyelmünket is elterelte. Aztán haza jöttünk, mert következő
héten kezdődött a suli.
Elindult a február, a nyár csendesebb időszaka, és ezzel együtt
a következő tanév is. Sajnos a várva várt napköziről továbbra sincs más hír,
mint hogy a papírokat várják, és a Term 1-ra tervezik a nyitást (Febr 2 - Ápr 2).
De ennyi… Nagyon nem akarnék még egy
évet elpazarolni Márk angoltanulása és munka nélkül, így megpróbálunk valami
alternatív gyerekfelügyelet után kutatni. Itt nagyon elterjedt, hogy ha az embernek
van egy üres szobája, akkor pár hétre-hónapra kiadja munkáért cserébe. Írtam
minden létező Au Pair csoportba, hogy napközbeni játszótársat keresünk Márk
mellé, de még semmi… na mindegy, próbálkozunk, és bízom benne, hogy 1-2 hónapon
belül valami változás csak lesz. Márknak el kell kezdenie valahogy szokni az
angolt, én meg szeretném, ha elkezdődne a munkaviszonyom, hogy egy lépéssel
közelebb kerüljünk a letelepedéshez. Előttünk áll 5 hónap otthoni látogató
nélkül. Ideje újra felvenni a kesztyűt, barátkozni, beilleszkedni, menni előre…
Képekben jön sokkal több apró pillanat a nyarunkból:
Még itt se voltunk Új-Zélandon, de tudtam, hogy mikor mama
meglátogat minket, akkor mindenképpen elmegyünk együtt a Cape Reinga világítótornyához.
Ezt az utat megtettük 10 éve is ketten Gergővel, és a körülötte lévő látnivalók
nagyrészét is láttuk már a fiúkkal, de ez nem enyhítette az izgalmat, amivel vártam,
hogy visszajussak az ország legészakibb csücskéhez. Sok turista nem jut el ide,
az aucklandi reptérről egyből délnek veszik az irányt, vagy ha fel is jönnek a
Bay of Islands-ig már nem szánják rá a 3 órás odautat, hogy megnézzenek egy
világítótornyot. Pedig, ha tudnák…
Szóval izgatottan vártam, és nagyon jóra sikerült megtervezni
ezt a két napos utat. Igazából minden a látványról szól, így Gergő összevágott
egy szuper videót, meg rakok majd be sok képet, de azért felvázolom merre
jártunk.
Day 1.
Az első megálló a helyi Haruru Falls volt, amit mama még nem
látott, és mivel útközben van nem igazán érdemes kihagyni, tökéletes felütése az
útnak. Aztán egyből robogtunk tovább a Puketi Kauri erdőbe. Egy kis 15 perces
boardwalk-on sétálgatva lehet gyönyörködni az erdőben. A kauri fák Új-Zéland
egyik nagyobb természeti kincsei, ami mára védetté váltak. Régen elsősorba építkezéshez
és hajókészítéshez használták, ugyanis nagyon nagyon magas, széles törzsű és
egyenes fák, látva őket egyből a hosszú maori kenuk jutnak eszembe. Nagyon
komplex ökoszisztémát tartanak életben ezek az erdők, több mint 200 fajjal, mindenhol
nagy becsben vannak ma már. A legidősebb ismert fa több mint 2000 éves. Iszonyat
jó hangulata van egy ilyen erdőnek, főleg tudván, hogy nem rejt semmilyen
veszélyes állatot (mint mondjuk egy hasonló típusú erdő Ausztráliában van Amerikában).
Kimondottan békével és nyugalommal tölt el itt sétálgatni.
Innen Mangonui felé vettük az irányt, elsősorban ebédelni,
de előtte megmásztunk egy kisebb kilátót. Gyönyörű volt a kilátás a közeli strandokra
és öblökre. A település híres Mangonui Fish Shopja szuper egy gyors ebédre,
igazi kikötői fish&chips-ező.
Ide közel van Karikari félsziget, ahonnan elindulnak a
rikító fehér homokos tengerpartok, és snorkellezni is szuper helyszín. Végül
Rangiputa beach-en kötöttünk ki, Márkkal örömködve gyűjtöttünk kagylókat, amíg Gergőék
snorkelleztek. Innen már csak a szállásunk volt a cél és hogy valami vacsihoz
jussunk. Nagyon aranyos kis airbnb-t találtunk, ami egy avokadó ültetvény
szélén volt, a háziak cuki kutyája fogadott minket meg egy gyönyörű naplepemente.
Day2.
Korán elindultunk, hogy minél hamarabb (lehetőleg a nagy meleg
előtt) odaérjünk a Cape Reinga világítótoronyhoz. Gyönyörű út vezet fel a
legészakibb csücsökhöz, ahol összeér nyugatról a Tasman-tenger és keletről a Csendes-óceán.
A Tasmán-tenger partját itt már a 90 Miles Beach széles homokos tengerpartja
kíséri, az óceánt meg sokáig a fehér homokos partok, aztán szabdalt kis öblök.
A keskeny földnyelv a legspirituálisabb hely az országban, ahonnan a halott
Māori lelkek elhagyják az országot, a tengerbe ugranak a több mint 800 éves pōhutukawa
fa gyökereiről, hogy visszatérjenek szülőföldjükre, Hawaikiba. Maori nyelven Te
Rerenga Wairua, szó szerinti jelentése: a hely, ahonnan a lélek távozik. Nem
csak a látványa egészen különleges, hanem az egész hely atmoszférája is. 10
évezzel ezelőtt nyomot hagyott a lelkemen, most mikor idefelé tartottunk, szó
szerint izgultam, hogy végre újra itt vagyok. Bárki jön majd hozzánk látogatóba,
ide elhozom, az biztos.
Innen a gyerekek számára izgibb program következett: megint
mentünk a Te Paki hatalmas homokdűnéihez szörfözni. Zseni, amennyire a gyerekek
élvezik a homokban hempergést. Sajnos Márk bukott egy nagyot Gergővel, és szegénykének
mindene telement homokkal, ez kicsit megviselte, de remélem elmúlik a trauma legközelebbre.
Én mamának szolgáltattam társaságot, így „sajnos” kihagytam a mászást és
csúszást, de megfogadtam, hogy legközelebb leküzdöm lustaságom és márk csúszó
társa leszek.
Innen ismét egy tengerpart volt a cél, hiszen muszáj lemosni
a homokot magunkról, és hát mamának meg látnia kellett a Rarawa beach fehér
homokos széles partját. Olyan jó volt a víz, hogy még Gergő is bejött fürdeni,
és még ráját is láttunk, szóval megint extra élmény volt. Kitartottunk még
Pukenui-ig ahol az első lehetőség van ebédelni: megálltunk egy híres pite árus tákolmánynál,
ahol tényleg az eddigi legjobb pitét ettük. Simon a pitéhez még nem, de a
sausage roll-hoz már felnőtt, márk meg real fruit ice creammel vigasztalódott.
De már annyira ki volt merülve, hogy a kocsiban fagyival a kezében aludt el, mama
reflexének köszönhető, hogy nem landolt az ölében😊.
Gyönyörű volt minden ebben a két napban. Olyannyira, hogy
órákig agyaltam hogy az utolsó szabad hétfő-kedden hova mehetnénk még el. Ki is
néztem Coromandel félszigetét Aucklandtől délre, de sajna ez túl messzire van
egy éjszakai megállóval… de hajózni elvisszük mamát Urupukapuka szigetre, az is
szuper lesz 😊
Élvezzétek a képeket és a videót (mindenképpen hanggal
nézzétek!!)
Bármennyire is az lenne a legnagyobb vágyunk, hogy egyből
bejárjuk Új-Zélandot a gyerekekkel (milyen szuper is lenne egy nagy
lakókocsival meg sem állni…), de a valóságban élünk, Gergő dolgozik, Simon
eddig suliba járt, így fél-egy napjaink voltak csak barangolni. De szerencsére
egy olyan helyen élünk, ahol ez nem jelent kompromisszumot, hiszen akár már 30
percre is gyönyörű partok vannak. Igyekeztem most összeszedni minden olyan
helyet, amiről eddig nem írtam, mert azt gondolatam érdemel egy külön
bejegyzést.
Farnorth
Kezdjük azzal, ami legutóbb történt. Suli szünet első
hétfő-keddjén elindultunk homokdűnéket keresni. Ugyanis Northland északi
részének nyugati oldalán, a Tasman-tenger partján található jó pár,
kisebb-nagyobb homokdűne. Turistaként az evidens uticél a Te Paki dűnék (Giant
Sand Dunes) de az tőlünk 3 órányira van, és mamával is megyünk még arra, szóval
mikor elindultunk, első uticélunk a Hokianga dűnék voltak. Azt olvastuk, hogy
bár kocsiút nem visz oda, a folyótorkolat másik oldalán vizitaxival át lehet
jutni. Szép út vezetett ide, de a legszebb az volt, mikor messziről
megpillantottuk az első homokdűnét, a tengerrel a háttérben. Kérdezősködés után
kiderült, hogy aki üzemeltette a vizitaxit elhunyt és most senki nem csinálja
utána… Szóval az első próbálkozást buktuk. Hokianga után a következő dűne, ami
elvileg látogatható Ahipara városánál van. Innen indul a híres 90 mile beach,
ami egy hosszú széles homokos part, aminek annyira széles és stabil a partja,
hogy régen ez volt az egyetlen út innen északra. Az itteni dűne apálykor egy
30-40 perces sétával érhető el, és onnan még fel is kell sétálni a dűnére.
Szóval a fiúk minden eltökéltségével ellentétben itt is meghiúsult a tervünk.
De egy kicsit kipróbáltuk a homokon autózást, és láttuk a 90mile beachet… Ekkor
jött a nagy dilemma. Feladjuk és hazamegyünk homok szörfözés nélkül (de sok
szép látvánnyal gazdagodva) vagy tovább autózunk a Giant Sand Dunes felé. Végül
úgy döntöttünk, hogy megalszunk útközben, így ma már nem kell sokkal többet
kocsiban ülni, holnap frissen indulunk neki a szörfözésnek, és így lehetőségünk
van még megnézni más helyeket is.
Az egyik legkedvencebb élményem 10 évvel ezelőtt a Rarawa
beach volt. Ez az északi földnyelv keleti partján van, és a magas gipsz tartalma
miatt elképesztően fehér a színe. Tudjátok, vannak azok a helyek, amik nyomot
hagynak a lelkeden, nekem az elsők között van a Cape Reinga (ez innen nem
messze van, egy világító torony, hamarosan eljövünk mamával) és a Rarawa Beach.
A fiúk sikongatva élvezték, próbálkoztak homok szörfözéssel is de nagyon tapad
a gipsz miatt, így csak maradt a puszta homokban hempergés… Gyönyörű volt
megint itt sétálni… Egy Holiday Park kabinjában aludtunk, egy légteres,
közösségi zuhanyzóval és wc-vel. Anno sokszor szálltunk meg ilyen helyen, de a
fiúk eddig nagyon el voltak kényeztetve… Nem is értették, hogy hol a WC-nk vagy
a konyhánk :-D. Se váltó ruha, se fog kefe, igazi spontán megálló volt, nagyon
élvezték.
Szóval másnap reggel már 9re odaértünk az óriás dűnékhez.
Hónunk alá csaptuk a body boardokat, és nekiindultunk a mászásnak. Hát ez anno
se volt a kedvencem és most sem lett az… A látvány egészen hihetetlen főleg,
hogy 1 perce még fenyő és pálma váltotta egymást, most meg homokdűnén mászunk,
aminek a tetejéről látni, ahogy elterül a 90 mile beach a Tasman-tenger mentén.
Elképesztő… Viszont nagyon nehéz menni ennyire puha homokban, MINDEN testrészed
homokos, és amikor a legjobban liheg az ember, a csúcson, akkor ömlik csak
igazán az arcába a homok az iszonyat szélben. Na mindegy, szóval a látvány
miatt megéri, és miután mindenki megnyugodott, a szörfözést is nagyon élveztük.
Ha egyszer felmész a tetejére, utána többször már nem feltétlen kell, középről
is eleget lehet csúszni és meg sem fullad az ember a homoktól. Fiúk bátorsága
is megjött, én is elfogadtam hogy beterít a homok, így kimaxoltuk a dűne
szörfözést…
Utána beterveztünk egy tengerpartot, gondoltam jobb a sós
bőr, mint a mindenhol homokos. A Holiday Park kabin falán volt egy fénykép a
Spirits Bayről, ami csak 30 percnyire volt a dűnéktől. Nagyon megérte a 20
percnyi földutat, ritkán látni ennyire gyönyörű partot. Az egészet narancs
sárga-lila-rózsaszín kagylók apró törmeléke borította, és hozzá a türkiz tenger
és a kék ég látványa nem igazán leírható. Mivel ez a nyílt óceánra néz így elég
hideg a víz, nagy fürdés nem volt, de arra tökéletes volt, hogy a vastag réteg
homokot lemossuk magunkról. Innen már csak haza kellett jutnunk egy ebéd
megállóval, és este még egy kis időnk is maradt felkészíteni a lakást mama
érkezésére. Nagyon spontán mód alakult ez a két nap, de nagyon jó volt négyen
járni a vidéket és látni, hogy a fiúk is
mennyire élvezik azt, ami nekünk is az egyik legmeghatározóbb élmény
volt anno.
Kerikeri
Kerikeri a legközelebbi szolgáltató város, ha Warehouseba,
bankba vagy moziba akar menni az ember, akkor általában erre veszi az irányt.
De nem is emiatt írok róla, hanem mert turista szemmel is érdemes bejárni a
várost. Amikor először erre jártunk belebotlottunk egy Keri Berry nevű kis
helybe, nagyon cuki házikó, egy narancs ültetvény tövében, pici játszótérrel és
nagyon hangulatos terasszal. Áfonyából vagy málnából csinálnak fagyit itt
helyben, ami nagyon finom és még kovászos kenyeret és finom pékárukat is lehet
venni. Tökéletes első megállónak egy kis 10 óraira 😊.
Innen csak 10 perc kocsival a város szélén lévő Rainbow Falls, ami pár perc
sétával elérhető a parkolóból. Fentről és alulról is meg lehet nézni, nagyon
szép vízesés. Ha nem két lusta fiúnk lenne, akkor innen egy órás sétával el
lehetne érni a folyó mentén a következő látnivalót (de mivel nyavajognak, ezért
mi kocsival mentünk), az első kőházat Új-Zélandon. 1819-ben épült a Missziós
állomásként használt épület, gyönyörű kertje van egy igazán cuki kávézóval,
kacsák és libák rohangálnak (ha a fiúk kergetik őket), a folyó másik oldalán
pedig egy maori kenu van kiállítva. Amikor először voltunk itt, megállapítottuk,
hogy ide el kell hozni mamát, mert tényleg tele van csodás virággal a kert. Mikor
karácsony után eljöttünk a mamával, jóval többen voltak a parkban, de még így
is nagyon hangulatos volt az egész hely. A városban van egy hatalmas játszótér
is, amit imádnak a fiúk, és ha akarunk még sokkal több időt is el lehet itt
tölteni. De ezekre a helyekre bármikor visszatérnénk…
Közeli partok
Ha az embernek fél-egy napja van, két irányba lehet
elindulni. A mainlanden vagy a félszigeten maradva. Russeltől 20-30-40 perces
kocsiútra sok híres part van, ahova most már visszajárunk és kompozni sem kell.
Egészen közel van a Jacks Bay, ami egy ici-pici öböl a dombok alatt, gyönyörű
házakkal körbevéve. Valószínűleg előkelő hely lehet, gondozott fű, nagy fehér
fa napozó székek és apró homokos part végig piros virágú helyi fákkal. A fürdésnél
ezúttal jobban élvezték a fiúk a dombon való legurulást, de tökéletes kis túra
egy suli utáni délutánra.
Innen tovább autózva Rawhiti felé megy az út, és mégtovább a
Cape Brett felé, ahol egy híres világító torony áll, és a még híresebb (csak
itt helyben az) Hole in the Rock szikla formáció. Kocsival ez elérhetetlen, vagy
órákat hajózol, vagy 8 órát túrázol ha meg akarod nézni. De szép az út ameddig
el lehet jönni, minden kis öböl egy gyöngyszem, főleg az amelyik a gyalogtóra
legelején van.
Oke Bay, csak pár perc a főútról, de meg kell érte küzdeni.
Miután felcaplatsz egy hosszú lépcsőn, rögtön indul is le az út, de az a
kapaszkodós fajta, ahol inkább mászol, mint lépcsőzöl. Pont dagály volt, így a
hullámok elől slisszolva rohantunk be az apró partra, de olyan gyönyörű ez a kis
eldugott part, hogy arra nincsenek szavak. Önkénytelenül is emlékeztet, milyen
hihetetlen, hogy itt élünk, és nem csak turisták vagyunk ezúttal.
Másik kedvenc helyünk az Elliot Bay, innen 20 percre. Ez a
nyílt óceánra néz, így egészen vadabb, mint az eddigi kis öblök és nagyon
lenyűgöző. Amikor legutóbb voltunk, akkora hullámok voltak, hogy még a Simon
sem akart bemenni (nem mintha hagytuk volna 😊). Van a part mellett egy kemping, ami
ilyenkor nyáron tele van, itt már nem csak body boardokat lát az ember, hanem
valódi szörfdeszkákat is. Amióta ilyen hullámok voltak, Simon minden nap ide
akar visszamenni😊, ehhez kicsit messze van, de biztos, hogy
sokat jövünk még…
De indultunk már komppal is, Paihiától északnak. Igazából
bármelyik strandra böksz a google mapsen, nagyon rosszul nem járhatsz. Mi
Matauri Bay-t céloztuk meg, még nincs túl messze, de már gyönyörű széles
világos homokos partja van. Az idevezető út és a part is megéri a kitérőt, de
igazából számtalan egyéb part közül lehet válogatni.
Tapeka Point
Ez nem annyira barangolás, mert a városon belül van, de eléggé
túrázós és gyönyörű szóval itt a helye. A városból kivezető út egy kis
földnyelvre vezet, ez Tapeka, ami még Russel része. Sokat járunk ide strandra,
és vezet egy kis túraútvonal a dobtetőre, ez Tapeka Point. Amikor először neki
indultunk hárman a fiúkkal, akkor visszafordultunk, mert hamar átláttam, hogy
az én kitartásom nem elég hármunknak. De Gergővel könnyedén megugrottuk, és
elképesztően megéri. A csúcsról rálátni az egész félsziget russell-i részére,
ahogy az öblök körbe ölelik az erdők és házikók váltakozó mintáját. Egy csoda.
Sokat sasoltunk hátha látunk bálnát vagy delfint, de sajnos ezekhez még nem
volt szerencsénk…
Egyelőre ezeken a helyeken jártunk. De igyekszünk, hogy
növekedjen a lista. Egy hét múlva mamával el elindulunk északnak két napra, és
végre ismét eljutok a Cape Reingához, arról biztos írok majd… De addig is álmélkodjatok
a képekben:
Nagyon vártuk a decembert. Szülinapok, konténer érkezés,
mama megjön, felmegyünk érte Aucklandbe, karácsony, csupa izgalmas dolog.
Mindemelett november végére valahogy belecsúsztam egy spirálba, amit itt sokkal
nehezebb kezelnem. Nehezebb az önreflexió a pszichológus és az embereim nélkül.
Egyre türelmetlenebb voltam a fiúkkal, többet is sírtam, mint előtte, egyre
több fenékre csapás csattant el, tehetetlennek és szomorúnak éreztem magam,
amit nyilván női testem fantasztikus hormonális ciklusa is szépen
megtámogatott. November utolsó vasárnapján, egy nagyobb veszekedés közben, azt
találtam mondani Simonnak, hogy ne sajnáld annyira magad. Mire ő: miért ne?
Hiszen te is azt teszed! Hát, ha valami wake up call tud lenni, ez az volt.
Valahogy kihúzott a spirálból, és végre nem csak éreztem, hogy változtatnom
kell, hanem a december 1-ei hétfő reggel végre más mind set-ben keltem fel, és
visszataláltam a mindennapok megfelelő ösvényére.
Szóval így köszöntött ránk a december, a kedvenc hónapom.
Itt a karácsonyi készülődéssel egyidőben beköszönt a nyár is. Simon sulijában
végre megnyitották a medencét, sokat kirándultak, kevesebbet tanultak és
készültek a Price Giving nevű évvégi eseményre. Itt ez számít évzárónak, ahol a
rettenetesen hosszú műsor helyett, a gyerekeket tűntetik ki különféle díjakkal.
Először a nagyok aztán pedig a kicsik is előadtak pár maori éneket és haka-t
tradicionális öltözetben (Simon még nem tart ott, hogy a fonott nádszoknyához
levegye a pólóját 😊), amit szerintem nagyon élvezett, még úgy is,
hogy elbújt a hátsó sorban. De becsülettel végig kántálta őket, csinálta a
mozdulatokat, miközben vigyorgott. Szóval minden tagadása ellenére
meggyőződésem, hogy imádja 😊. Ezek után egy másfél órás díjkiosztó
kezdődött, amit Márk miatt szerencsére nem tudtam végig ülni, menni kellett
aludni. Mint utólag kiderült elég nagy lázongás van a szülök klikkjei között, hogy
kivételez-e az igazgató pár gyerekkel vagy sem. A suli kertjében ültünk, ki a
fűben piknik takarón, ki széken, ki babzsákon, és az egésznek sokkal inkább
közösségi érzése volt, mint otthon bárminek, kicsit meg is hatódtam, hogy talán
1-2 év múlva már mi sem leszünk itt idegenek. És jó volt belegondolni, hátha
jövőre Simon is kiérdemel majd valami díjat.
Mikulással együtt a szülinapom is megérkezett. Bár itt
mindenkit csak megmosolyogtat a szokás, hogy nálunk december 6-án jön a Mikulás
(Szent Miklós püspök említésekor is folytatódik az értetlenség...), de azért a
fiúkról nem feledkezett meg még ilyen messze sem, a csokik mellett mindketten
kaptak 1-1 úszó felsőt, amire már nagyon vágytak a szörfdeszkájuk mellé. Engem
is felköszöntöttek és Gergőtől pedig kaptam egy kézi csiszoló eszközt, hogy
szép gyöngyházas kagylókat tudjak csiszolni, amire nagyon vágytam. Sajnos az ünneplés
itt véget is ért aznapra, mert Gergő ment dolgozni, az egyik legnagyobb
forgalmú napra (tök véletlen hogy pont aznap volt tömeg náluk), de ami sokkal
fontosabb, hogy a cuccaink megérkezését is 6.-ra vártuk. A konténer már
kikötött dec 1-én, szerencsére rendben lement a vámkezelés meg minden
átvizsgálás is, így a szállítók elindultak a cuccokal szombat reggel Aucklandből.
Képzeljétek, minden megérkezett, nem igazán történt nagy sérülés, így
elkezdődhetett a pakolás! Gyerekek teljes extázisban keresgélték a játékokat a
dobozokban, az első két nap nem is került semmi más kipakolásra, mint az ő
cuccaik 😊. Jó pár napba telt, de végül minden bútor a
helyére került, megtaláltunk minden szükséges cuccot, mára a képek is
felkerültek a falra és készen álltunk mama fogadására. Szerencse, hogy nagy a
lakás alatti tárolónak használt garázs, ugyanis a dobozaink több mint felét nem
tudjuk és nem is akarjuk kipakolni. Majd, ha egyszer lesz egy nagyobb házunk
talán elfogy majd az utolsó doboz, de most stoppot parancsoltam, meg megteltek
a szekrények és polcok. Nagyon tanulságos tapasztalás, hogy miután eltöltöttünk
6 hónapot a cuccaink 70-80%-a nélkül, rájöttem, hogy sokkal de sokkal kevesebb
ruhával/holmival/eszközzel is prímán teljesíthetőek a napok. Nem is nyúltam
ruhás dobozomhoz…
Dec 12-én véget ért a suli és vele együtt minden rendszeres
gyerekfoglalkoztató program is, így Gergő hétfő-keddi szünnapján végre együtt
voltunk mind a 4-en. Mama 18-án szállt le Aucklandben, és bár még sok mindent
meg akartam csinálni a lakásban, de azért hétfőn elindultunk egy kis homok dűne
kereső kalandra. Szeretnék erről az útról majd külön írni mert izgalmas volt a
gyerekekkel visszatérni ezekre az emlékezetesen helyekre. Mivel mama nem ez a
típus, aki ég a vágytól, hogy szörfözzön a homok dűnéken, gondoltuk ezt a
élményt kimaxoljuk még mielőtt megérkezik. Két homok dűnénél is jártunk, de
egyikre sem sikerült feljutnunk, így Gergő unszolásának engedve (hál’
istennek!!!) nem indultunk el haza, hanem megaludtunk egy útközben lévő Holiday
Parkban, így második nap elmentünk Northland egyik leghíresebb látnivalójához,
az Óriás Homok Dűnékhez. És homok szörföztünk, sokat. És mindenhol homokosak
lettünk. Mindenhol…De szuper két nap volt csoda dűnékkel és csoda partokkal.
Nem sokat pihentünk a kaland után, egy napom volt
kifényesíteni a lakást mama érkezésére, majd 18-án reggel elindultunk Aucklandba.
Nagyon hosszú, de szuper nap volt. A fiúk legutóbb csak Warehouse-okat és autó
kereskedőket láttak a városból, így most egyből bementünk a belvárosba
(Britomart) kicsit sétálgatni a kikötőbe és megnézni a karácsonyi dekorációt.
Ugye a nyári karácsonynak van egy nagy hátránya, csak este 9 után tudsz
bármiféle kivilágítást látni, amikor nálunk a fiúk már alszanak, szóval esti karácsonyi
kivilágítást azóta se láttam sehol, de szép volt a nagy fa, és jó volt kicsit
megnézni Auckland szebb oldalát. Találkozunk Lilivel és az ikrekkel, és így 2en
felnőttek a 4 mindenfelé rohanó fiúval elsétáltunka Miann-ba fagyizni. Amikor
10 éve itt éltünk ez egy iszonyat menő hely volt (most is az), egy desszert
bár, ami nagyon emlékezetes maradt minkettőnknek. 10 éve csorgatom a nyálam a
FB oldalukon a nyári szezonban a fagyikra, és most végre megkóstolhattam az
olasz habcsókos málnás fagyijukat! Nem volt sok időnk, mert a reptér előtt még
egy Warehouseba is menni kellett Simon szülinapi bulijához venni cuccokat, így
robogtunk tovább, de nagyon jó érzés volt találkozni ismerősökkel. Lilit a
SEKből ismerem, együtt voltunk Alicantéban gimiben, és bár 2003 óta nem
találkoztunk, de a FB-nak hála követtem, hogy a sorsa őt is Új-Zélandra
sodorta, és most nagyon jó, hogy van a közelemben valaki, akivel könnyedén, őszintén
lehet beszélgetni, nagyon jókat. Szóval még ezt az egy órát is nagyon vártam.
F7-re értünk ki a reptérre, és hosszú-hosszú várakozás után
végre mamát is megölelhettük! Minden rendben volt vele az út alatt,
szerencsésen ideért, és mindenkinek nagy volt az öröm. Így már a karácsonyi készülődés
is elkezdődhetett.
Karácsonyi őrületemnek minden évben része, hogy ebben az
igen sűrű időszakban el kell készítenem az adott év kiemelkedő torta alkotását
Simonnak, idén Harry Potter Deathly Hallows volt a választott téma. Készültünk
nagyon a szülinapra, meghívtuk Simon egész osztályát, és pár sulin kívüli ismerőst,
de fogalmam nem volt, hogy itt hogyan reagálnak az emberek egy összejövetelre 2
nappal karácsony előtt. És nem is nagyon érkeztek az RSVP-k, fogalmam nem volt,
mennyien lesznek… A suli melletti játszótéren tartottuk, igazából csak egy
délutáni bandázást. Ha őszinte akarok lenni magammal, akkor jobban kellett
volna készülnöm, nagyobbat villantani buli terén, de egész egyszerűen most
ennyire telt belőlem. Remélem legalább a torta emlékezetes maradt 😊.
De eljöttek jó páran, ahhoz elegen, hogy ne legyen rossz érzése Simonnak,
örültek az anyukák, hogy vittünk pezsgőt, és mindenki jól érezte magát.
A hatalmas torta sütés és szülinapozás közben a karácsonyi
készülődés is elkezdődött, mert Gergő szünnapjaihoz igazodva előre hoztuk a
karácsonyt, és idén 23-án reggel érkezett meg a jézuska. Gergő már otthon
elhatározta, hogy élő karácsonyfánk lesz, és ebből nem is tágított. Egy db karácsonyfa
farm van Northlanden, tőlünk nem is olyan messze, be is követtem őket FBon,
hogy napra kész legyek. Már november közepén kinyitottak, de gondoltam biztos
van még időm, nem is igazán tudtam, hogy hogyan működik. Aztán december legelején
láttam, hogy már csak 1 nap vannak nyitva, amikor ki lehet választani a fát,
decemberben már csak mindenki megy a fákért, és már majdnem az összes el is fogyott…
Konkrétan az utolsó nyitvatartási nap reggelén láttam a FB postot, és Gergő
unszolására (ismét, szerencsére) suli után elrobogtunk Kerikeri felé a
srácokkal hárman, hogy életünkben először együtt válasszuk ki a fánkat, ami
ráadásul még a fenyvesben van. Hát, tényleg nem volt könnyű megtalálni egy
elfogadhatót a maradékok közül… de a fiúk eléggé élvezték, és azáltal, hogy ők
választották, imádják mindig kis deformitása ellenére. Szóval a fánk már dec
4-én megvolt, de egészen dec 19-ig a földben csücsült, ekkor hozta el Gergő. A
fiúkkal együtt díszítettük fel, a megfelelő izgatottságban, és végre a
karácsonyi dekoros dobozok is felkerültek, hogy minden a helyére kerülhessen
mire a jézuskát várjuk.
Sokat gondolkodom rajta, hogyan is lehet megfogalmazni az
itteni (vagy csak idei?) karácsonyi hangulatunkat. Decemberrel mindenhol
elkezdődött a készülődés. Suliban járt a Mikulás, a helyi supermarketben, a Four
Square-ben is felkerültek a dekorációk, és minden nap elbújt egy Elf, amit
édességért cserébe megkereshettek a gyerekek. Az egyik legnagyobb decemberi
buli, a Christmas Parade is eljött dec 7-én, ahol, aki csak akart, legfőképpen
helyi üzletek, szolgáltatók, klubok és vendéglátóhelyek vonultak fel
karácsonyra feldekorált járművekkel. A foci klub, a kedvenc kávézó, a most
nyitó ovink, a posta, tűzoltók, állatvédők, önkéntes nénik, mindenki ott volt.
Nagyon vicces közösségi program volt, és az ide-oda bicikliző grincsek még
szórakoztatóbbá tették. De mindezek ellenére, nem kapcsolt be a lelkemben a
karácsonyi égősor. Nem is igazán hiányzott, nem azt éreztem, hogy egyáltalán
nincs karácsonyi hangulatom, csak másmilyen volt. Persze, hiszen nem
világítottak már 5 kor a város fényei, nem éreztem az arcomon a hideget
miközben kabátban és kesztyűben vacogva forralt bort kortyolgatok és nem csábított
el a Starbucks pumpkin spice latteja sem. Míg itthon az igazi tél beköszöntével
egyre inkább vágyik az ember a begubózásra, pokrócba bugyolált pihenésre és a
nyüzsgéstől való elvonulásra, addig itt ennek az ellenkezője történik. Hiszen
megérkezett a nyár, fogynak a naptejek, gyűlnek az emberek a strandon, állandó
tartozéka lesz a kocsinak a szörfdeszka meg a törölköző és mindenki vágyik ki a
természetbe. Itt a boltokban a karácsonyi gömbök mellett a legnagyobb számban a
mikulásos papírtányérok és poharak vannak, hiszen mindenki piknikezik amikor
eljönnek az ünnepek. Mi is egyre beljebb merészkedtünk a vízben, és egyre
nagyobbakat strandoltunk. De közben meggyújtottuk az adventi gyertyákat, a fiúk
minden reggel kibontották az adventi ablakot amit mama küldött, és nagyon
vártuk a jézuska érkezesét.
Hogy hogyan telnek a napok mamával, mióta lement az érkezése
után rögtön kezdődő szülinapi és karácsonyi pár nap az legyen egy következő
alkalom témája. De sokat pihenünk, szar az idő szóval keveset strandolunk,
ennek ellenére is megmutatunk neki mindent, amit az elmúlt két hónap alatt
felírtunk a mamának ezt látnia kell listára. Most már tényleg nagyon kell a beszámoló
a bejárt helyekről is, csak hogy tutira legyen mire irigykedni - ja bocsi nem,
gyönyörködni :-)